ABACD 14   Tämä huone, tämä hetki

Jukka Leppilampi ja Marzi Nyman Trio

Kokonaiskesto: 54:17

ABACD 14
EAN: 6417513110142
Hinta: 19,75 €    Osta!

Tämä levy kuuluu luokituksiin:
| Gospel | Kaikki levyt | Kevyet | Uusimmat levyt |
 

Raidat

 Jukka Leppilampi & Marzi Nyman Trio Marzi Nyman, kitara, flyygeli Harri Rantanen, basso Anssi Nykänen, rummut Vierailevat muusikot: Junnu Aaltonen, saksofoni Jukka Gustavson, urut Pekka Kuusisto, viulu Matti P, rap:
 Jukka Leppilampi:
1Tyhjä taulu FIABA 1500382
2Tämä huone, tämä hetki FIABA 1500383
3Niin lauloivat FIABA 1500384
4Akustinen räminä FIABA 1500385
5Syksyn nyanssit FIABA 1500386
6Kolme puuta FIABA 1500387
7Psalmi 57 FIABA 1500388
8Jaksa vielä FIABA 1500389
9Majataloja tietä ja sanoja FIABA 1500390
10Vuorella FIABA 1500391
54:17 

Linkit

Katso video kappaleesta Kolme puuta YouTubessa TÄÄLTÄ

 

Katso Jukka Leppilammen haastattelu ja juttu MTV3 kanavalla levynjulkistuskonsertin jälkeen. TÄÄLLÄ

 

 

Pitkän linjan gospelmuusikon Jukka Leppilammen ja Marzi Nyman Trion kolmen vuoden uurastus on vihdoin paketissa. Huippumuusikoiden yhdessä tekemä taidokas kokonaisuus joka koskettaa ja tuntuu.

Elokuussa 2012 treenasimme konserttiamme varten. Heti tauolla totesitte, että me menemme sitten studioon. Niiltä jalanjäljiltä sovimme yhteisen viikonvaihteen Veijonsuon pajalla. Kolme päivää venyi kolmeksi vuodeksi; taiteen aikakäsitys on erilainen. Mittaamaton kiitos, Marzi, Anssi, Harri ja Make! Saan olla parhaiden seurassa.” 
–Jukka Leppilampi

Rondo Classics/27.1.2016

Jukka Leppilampi & Marzi Nyman trio: Tämä huone, tämä hetki

Gospelmusikko Jukka Leppilammen ja Marzi Nyman Trion kolmen vuoden uurastus on vihdoin paketissa. Heidän uudella levyllään esiintyvät myös legendaariset Junnu Aaltonen, Jukka Gustavson ja Pekka Kuusisto ja taustalaulajina Tove Leppilampi, Maria Ylipää, Mervi Multamäki, Kaarle Mannila ja Marzi Nyman.

Kulttuurihaitari/kevät 2016

"Yksi merkittävimmistä töistä on Jukka Leppilammen ja Marzi Nyman Trion Tämä huone, tämä hetki-albumi, jonka levy-yhtiö Alba julkaisi 18.toukokuuta. Idea levyn tekemiseen syntyi muusikoiden yhteisessä kirkkokonsertissa Kuopiossa. -Alussa asiat loksahtelivat kohdalleen ja homma eteni nopeasti. Lopulta levyn kypsyttely ja valmistuminen vaatikin kaikkiaan kolme vuotta, hymyilee Nyman, joka on tehnyt yhteistyötä Leppilammen kanssa jo 1990-luvun puolivälistä. /.../Marzi Nyman on pitkäaikaisen muusikkoystävänsä levystä suorastaan haltioissaan. -Kaikki Jukan levyt ovat olleet makeita, mutta tämä on todella hieno. Hänen äänensä on todella pysäyttävä. Biiseissä ja niiden teksteissä on syvyyttä. 

Leppilampi on säveltänyt kaikki levyn kappaleet. Tekstit ovat syntyneet yhteistyössä eri sanoittajien kanssa.  Nymanin mielestä levy on hengellinen ja kristillinen. -Se on makealla tavalla hengellinen, sillä siinä on monta visiota. Siinä on enemmän kysymysmerkkejä kuin huutomerkkejä. Nyman vertaa Leppilammen musiikkia esimerkiksi U2-yhtyeen ja Leonard Cohenin tuotantoon. -Hyvä lauluntekijä voi tehdä musiikissaan oivalluksia ja löytää jotakin uutta myös hengellisesti."

Silta kesäkuu 2016

"Tabula Rasan hienovireisenä vokalistina 1970-luvulla pinnalle noussut Jukka Leppilampi jatkaa edelleen musiikin tekemistä. Nyt hän on tehnyt yhteistyötä moni-ilmeisen kitaristi Marzi Nymanin kanssa. Nymanin ohessa soitto-osuuksista vastaa tuttu kaksikko, Harri Rantanen bassossa ja Anssi Nykänen rummuissa. Muutama vieraileva laulaja ja soittaja on vieraillut studiossa. Leppilampi vastaa Tämä huone, tämä hetki- levyn sävellyksista ja osasta tekstejä. Niissä uskonnollisuus on voimakkaasti läsnä, mutta paatoksen puolelle ei missään vaiheessa lipsuta. Taustat muodostuvat vaihteleviksi ja komeiksi. Heti avausraidalla Tyhjä taulu kuullaan Juhani Aaltosen komeaa puhallintyöskentelyä, joka keventää järeitä sointumattoja. Laulajana Leppilampi operoi oktaavia alempana kuin Tabula Rasala-aikoinaan. Tästä huolimatta miehen tulkinnat muodostuvat vaikuttaviksi, mistä esimerkkinä mainittakoon omintakeinen ja hienojakoinen raita Akustinen räminä. Jukka Leppilammen ja Marzi Nymanin trion yhteistyö on tuottanut komean tuloksen. Tämä huone, tämä hetki-levyn musiikki nousee, paitsi erilaiseksi, myös poikkeuksellisen puhuttelevaksi."

Salon Seudun Sanomat/ Veli-Matti Henttonen 6.2.2016

"Se, kun tulkitsijalegenda löytää sielunkumppanit soittoonsa. Kun herkät laulelmat, progressiivinen ote kaikkine yllätyksineen ja vaihtoehtorockista ponnistavat soundit punoutuvat yhteen. Aikaansaannos, kun nimekkäät tekijät eivät käänny itsetarkoitukseksi, vaan täyteen taiteelliseen riemuvoittoon. Jukka Leppilammen ilmaisu on usein ollut "mies ja kitara"-tyyppistä. Siksi, vaikka tiedostinkin Marzi Nymanin tehokolmikon tehokolmikon mukanaolon, Anssi Nykäsen jämäkät komppaukset aloituskappale Tyhjässä taulussa hätkähdyttivät. Leppis rokkaa jälleen, ja miten hän sen tekeekään, kun mukana puuhaa maamme taitavin rocktrio. Miehen tuttu fraseeraus on löytänyt majapaikan ilmaisu-ystävien kanssa. Yleissävy on silti rauhaisa, balladimainen. Välillä miltei kuiskataan, hiiskutaan, ollaan iholla. Kuitenkin tarvittavaa rosoa ja isoja iskuja on, sohaisevaa säröä Marzin kitarasta tarvittaessa. Jukka Gustavsonin urut, Pekka Kuusiston viulu ja Junnu Aaltosen foni löytävät jokainen paikkansa. Usein ne tulevat esiin kuin salaperäisesti, yllättäen kaikki."

Sana.fi/levyarviot 25.2.2016

"Jukka Leppilampi on vaikuttanut Suomen musiikkielämässä jo yli neljän vuosikymmenen ajan. Uran alkuvuosina hän oli kuopiolaisen Finnforestin solistina jatkaen Tabula Rasan riveissä. Uskoon tulo 70-luvun puolivälissä muutti Jukan elämän ja hän siirtyi rock-kuvioista gospelin pariin. Levyjä mieheltä on ilmestynyt harvakseltaan. "Tämä Huone, Tämä Hetki" päättää vuosikymmenen kestäneen vaitonaisuuden levyrintamalla. "Tämä Huone, Tämä Hetki"-levy tekoprosessi alkoi, kun Jukka Leppilampi esiintyi Marzi Nyman Trion solistina Kuopion Tuomiokirkossa vuonna 2012. Keikkaa varten ryhmä treenasi Helsingin Kaapelitehtaalla. Jo ensimmäisellä treenitauolla Nymanin trio(Marzi Nyman, Anssi Nykänen ja Harri Rantanen) ilmaisi halunsa studiotyöskentelyyn Leppilammen kanssa. Vielä samana vuonna löytyi kalentereista yhteinen kolmen päivän periodi levytysprosessia varten. Levy ei kuitenkaan syntynyt kolmessa päivässä, vaan sen teko kesti kaikkiaan kolme vuotta. Kiekon nimikappale kertoo intensiivisestä tunnelmasta studiossa levyn teon aikana. Samaan aiheeseen paneutuu Akustinen räminä esitellen levyllä vierailevat muusikot: Junnu Aaltonen (saksofoni), Jukka Gustavson (urut) ja Pekka Kuusisto (viulu). Tyhjä Taulu kertoo Anna-Mari Kaskisen sanoin ja Aaltosen saksofonin siivittämänä niistä tuntemuksista, jotka valtasivat Jukka Leppilammenkin mielen aikoinaan hänen toimiessaan vielä Tabula Rasan solistina. Niin lauloivat luo maisemakuvaa puuvillapelloista, joilla tummaihoiset työntekijät laulavat työpäivänsä ratoksi sinisävyistä gospelia. Jaksa vielä toteuttaa edellä mainitun käytännössä. Kappaleella vierailee rap-artisti Matti P todistaen, etteivät vanhakantainen blues ja rap ole kovinkaan kaukana toisistaan. Kuluvan vuodenajan tuntemuksiin pureutuu Syksyn nyanssit. Lähimmäksi perinteistä virsilaulantaa vie Psalmi 57, johon Junnun saksofoni ja Marzin kitarasoolo luovat jazznyansseja. Majataloja, tietä ja sanoja on Leppilammelle ja levylle useamman sanoituksen tehneen Heimo Hatakan, Marzi Nymanin flyygelin ja Pekka Kuusiston viulu säestyksellä esitetty herkkä, Leonard Cohen-tyylinen tulkinta. Vuorella jatkaa samaa sarjaa koko bändin säestyksellä. Parasta antia kokonaisuudessa on vanhaan kansantaruun pohjautuva, syvästi hengellinen kertomus Kolme puuta.  Se kertoo kuvaannollisesti kuinka ihmisten toiveet ja haaveet toteutuvat joskus hyvin yllättävälläkin tavalla, kun vain uskoa riittää. "Tämä Huone, Tämä Hetki" on varsin vahva musiikillinen voimannäyte Jukka Leppilammelta. Eikä sovi unohtaa lopputulokseen vaikuttaneita taustalaulajia: Tove Leppilampi, Maria Ylipää, Mervi Multamäki, Kaarle Mannila ja Marzi Nyman. Kolme vuotta tuntuu olevan - ei enempää eikä vähempää - sopiva aika levyn tekemiseen. Jos lopputulos on tästä täydellisempi ja täyteläisempi, on se jo pilalla."

Blues News/TT Tarkiainen 5/2016

"Rauhoitu, sulje silmäsi ja anna sanojen ja sävelten viedä. Jukka Leppilammen ja Marzi Nyman Trion levy on vakava, lämmin ja lempeä. Yksinkertaisen sävellykset ovat svengaavia, mutta sanoituksissa on syvyyttä ja elämänviisautta. Vaikkapa näin - sanat ET-lehden toimittaja Heimo Hatakka ."En pyydä olla perillä / sillä matka kai on elämä / majataloja, tietä ja sanoja."

ET/17.2.2016