Artistit



"
"La Compagnia Pochette"



A
A4
Aapo Häkkinen (cembalo), Petri Tapio Mattson (viulu) & Mikko Perkola (viola da gamba)
Aapo Häkkinen, cembalo
Aapo Häkkinen, klavikordi
Aki Rissanen, piano & Robin Verheyen, saksofoni
Anna Kuvaja, piano
Anna-Liisa Bezrodny, viulu & Ivari Ilja, piano
Anna-Maaria Oramo, cembalo
Annamari Pölhö, cembalo
Annamari Pölhö, cembalo & Ballo della Battalia
Annastuuna
Anne Kauppi, piano
Anneliina Koskinen, sopraano
Annemarie Åström (viulu), Sonja Fräki & Emil Holmström (piano)
Annikka Konttori-Gustafsson, piano & Jan Lehtola, urut
Anssi Mattila, cembalo
Anu Komsi, sopraano & Pia Värri, piano
Anu Komsi, sopraano, Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Juha Kangas, kapellimestari, Uusinta-kamariyhtye/Sakari Oramo, kapellimestari
Anu Vehviläinen, piano
ARGO (Kajsa Dahlbäck, sopraano; Tuomo Suni, viulu; Dora Asterstad, viulu; Heidi Peltoniemi, sello; Jani Sunnarborg, dulcian & Anna-Maaria Oramo, cembalo)
Arto Satukangas, piano
Assi Karttunen, cembalo
Avanti!



B
Baccano: Tuuli Lindeberg (sopraano), Hanna Haapamäki (nokkahuilu), Mervi Kinnarinen (barokkiviulu), Jussi Seppänen (barokkisello), Eero Palviainen (luuttu & barokkikitara) & Markku Mäkinen (cembalo)
Barocco Boreale
BATTALIA
Bergmania Ensemble, kapellimestari Matti Hyökki
Bombay Jayashri (laulu), Laura Leisma (sopraano) & Avanti!/John Storgårds (kapellimestari)
Brasstime Quartet



C
Campanella-kuoro
Candomino, kuoronjohtajana Tauno Satomaa
Cantus Mercurialis/Hannu Wuorela, johtaja; Kari Vuola, urut
Chorus Cathedralis Aboensis/Timo Lehtovaara, Esa Ruuttunen, Turun filharmoninen orkesteri & Kaartin vaskiyhtye
Christoffer Sundqvist, Radion sinfoniaorkesteri/Juha Kangas
Cynthia Makris, soprano



D
Doina Klezmer
Dominante, johtaa Seppo Murto
Duo Dryades: Kristina Kuusisto bandoneon & Mari Mäntylä decacorde



E
Eeva Rysä, sello & Jouko Laivuori, piano
El Café de Sevilla: Araceli Fernández, sopraano & Hannu Siiskonen, kitara
Elina Mustonen, cembalo
Elina Vähälä, viulu & Virtuosi di Kuhmo
Elja Puukko, baritoni Risto Lauriala, piano
EMO Ensemble
Erkki Palola, viulu & Ilkka Virta, kitara
Erkki Rautio, sello
Esa Ylönen, piano & Sirkku Mantere, viulu
Estonian National Male Choir (RAM) & The Academic Female Choir of the University of Tartu
Estonian National Male Choir (RAM)/Ants Soots
Estonian National Symphony Orchestra/Arvo Volmer
Eteläsuomalaisen Osakunnan Laulajat, johtajana Kari Turunen



F
Fiori



G
Gregory Barrett, klarinetti
Grex Musicus/Marjukka Riihimäki



H
Håkan Wikman, urut
Hämäläis-Osakunnan Laulajat (HOL); Esko Kallio, kuoronjohtaja
Hannu Annala, kitara & Mari Mäntylä, dekakordi
Harjun Kamarikuoro/Heikki Liimola, johtaja/Kalevi Kiviniemi, urut
Harjun Kamarikuoro/Heikki Liimola, kuoronjohtaja & Jan Lehtola, urut
Harri Marstio
Heiki Mätlik, kitara
Heinavanker
Helena Juntunen, sopraano/Tuomas Katajala, tenori/Oulun Kamarikuoro/Oulun kaupunginorkesteri/Arvo Volmer
Helena Juntunen, sopraano; Oulu Sinfonia/Dmitri Slobodeniouk, kapellimestari
Helsingin kamarikuoro/johtaa Söderström, Schweckendiek & Norjanen
Herman Wallen (baritoni), Anu Komsi (soprano), Piia Komsi (sopraano & sello), Annika Mylla?ri (sopraano), Kokkola Opera Ensemble / Erkki Lasonpalo (kapellimestari)
HUMAN ORGAN



I
InTime
InTime -kvintetti
InTime-kvintetti, Marcelo Nisinman (vierailija), Tampere Filharmonia
Ismo Eskelinen, kitara
Ismo Eskelinen, kitara; Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Juha Kangas



J
Jaana Kärkkäinen, piano
Jan Lehtola ja Markku Mäkinen
Jan Lehtola, urut
Jan Lehtola, urut & Petri Komulainen, käyrätorvi
Jan Lehtola, urut; Mikkelin kaupunginorkesteri; Petri Komulainen, kapellimestari
Jan Lehtola, urut; Touko Lundell, trumpetti & Kaartin Soittokunta
Janne Mertanen, piano
Janne Mertanen, piano & Gävlen sinfoniaorkesteri/Hannu Koivula, kapellimestari
Janne Mertanen, piano & Tampere Filharmonia/Hannu Lintu, kapellimestari
Janne Mertanen, piano & Turun filharmoninen orkesteri/Jani Telaranta, kapellimestari
Janne Mertanen, piano; Joensuun kaupunginorkesteri/Hannu Koivula, kapellimestari
Jari S. Puhakka, huilu & Ilkka Virta, kitara
Jari S. Puhakka, traverso & Olli Porthan, organ
Joensuun kaupunginorkesteri/Hannu Koivula, kapellimestari
Johan Ölander Quartet
Johan Ölander Quartet with guest Will Vinson
Jorma Hynninen, baritoni & Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Juha Kangas, kapellimestari
Jouko Harjanne, trumpetti & Kari Hänninen, piano
Jouko Harjanne, trumpetti & Spiritus Fortis Chamber Orchestra
Jouko Harjanne, trumpetti & Kaartin Soittokunta/Elias Seppälä & Sami Hannula, kapellimestarit
Jouko Harjanne, trumpetti & Pohjan Sotilassoittokunta/Petri Junna, kapellimestari
Juha Kotilainen, Radion kamarikuoro, Eric-Olof Söderström, Zagros
Juha Uusitalo, bassobaritoni; Taina Piira, sopraano; Tampereen Filharmoninen kuoro/Nuoranne; Tampere Filharmonia/Segerstam
Juho Laitinen, Jouko Laivuori, Tuuli Lindeberg, Topi Lehtipuu, Battalia, Kirmo Lintinen, Susanne Kujala, Markku Luolajan-Mikkola, Mikael Helasvuo, Heikki Nikula, Harri Mäki, Juhani Nuorvala, John Vihervä
Jukka Leppilampi ja Marzi Nyman Trio
Jukka Myllys
Jukka Nykänen, piano
Jukka Rautasalo, sello (solo) & Jussi Seppänen, sello
Jyrki Myllärinen, kitara



K
Kaarle & PURE
Kaartin Soittokunta
Kaija Saarikettu, viulu & Teppo Koivisto, piano
Kalle Randalu, piano - Tallinnan Kamariorkesteri / Juha Kangas, kapellimestari
Kamarikuoro Cantinovum/johtaa Rita Varonen
Kamarikuoro Kaamos/johtaa Dani Juris
Kamarikuoro Krysostomos/Mikko Sidoroff
KaMu-kuorot
Kamus-kvartetti
Kari Kriikku, klarinetti; Mikko Luoma, harmonikka; Avanti!/Susanna Mälkki
Kari Vuola, Keski-Porin kirkon Paschen Kiel -urut
Kari Vuola, urut
Kari Vuola, urut & Varpu Haavisto, viola da gamba
Karvakuonot & Maija Salon lapsiryhmä ja Hot Dog-orkesteri
KARVAKUONOT ystävineen ja Hot Dog-orkesteri
Katriina Korte, piano
Kauppakorkeakoulun Ylioppilaskunnan Naislaulajat/johtaa Kaija Viitasalo
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Juha Kangas
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Juha Kangas & Marko Ylönen Sello
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Juha Kangas; Keski-Pohjanmaan Kamarikuoro; Kaustisen lapsikuoro; Kansansoitinorkesteri; Merja Wirkkala, sopraano; Anssi Hirvonen, tenori
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Lauri Pulakka, kapellimestari/Sinikka Sokka laulu & kertoja
Kirsi Poutanen
Klemetti-Opiston Kamarikuoro/johtaa Heikki Liimola
Kreeta-Maria Kentala, barokkiviulu
KRIYA
Kuudennen kerroksen orkesteri, kapellimestarina Jukka Rautasalo
Kuudennen kerroksen orkesteri/Anssi Mattila, kapellimestari
Kymi Sinfonietta/Dmitri Slobodeniouk, kapellimestari
Kymi Sinfonietta/Juha Nikkola, kapellimestari/Jorma Hynninen, baritoni
KYN/Kaija Viitasalo



L
Lapin kamariorkesteri/John Storgårds, kapellimestari
Lapin kamariorkesteri/John Storgårds, kapellimestari & viulu ja Raschèr-saksofonikvartetti (Christine Rall, sopraanosaksofoni, Elliot Riley, alttosaksofoni, Bruce Weinberger, tenorisaksofoni & Kenneth Coon, baritonisaksofoni)
Liisa Pohjola, piano
Lumen Valo
Luminos



M
Marcelo Nisinman, Hannu Siiskonen, Henrik Perelló, Petri Aarnio, Ilari Angervo, Marko Ylönen, Tampere Chamber
Mari Mäntylä
Marjukka Tepponen, sopraano & Kuopion kaupunginorkesteri/Alberto Hold-Garrido, kapellimestari
Marjut Tynkkynen, harmonikka
Markku Hietaharju
Markku Luolajan-Mikkola, viola da gamba
Markku Luolajan-Mikkola, viola da gamba & Aminoff, Haavisto, Häkkinen, Kentala, Komsi, Kulo, Tiensuu
Markku Mäkinen, Tampereen Tuomiokirkon urut; Anu Hostikka, sopraano; Petri Tapio Mattson, viulu
Marko Ylönen, sello & Arto Satukangas piano
Marko Ylönen, sello & Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Juha Kangas
Masa Orpana
Masa Orpana - featuring Groovy Eyes, Olmarin Unioni & Friends
Matti Rantanen, harmonikka
Mika Leppänen, Ippe kätkä jne.
Mika Leppänen, Ippe Kätkä, Kimmo Pohjonen jne.
Mika Rännäli, piano
Mika Suihkonen, viola da gamba & Ballo della Battalia
Mika Väyrynen, harmonikka
Mikael Helasvuo, huilu & Saimaa Sinfonietta/Tibor Bogányi, kapellimestari
Mikael Helasvuo, huilu & Rantatie-kvartetti
Mikkelin kaupunginorkesteri/Daniel Raiskin, kapellimestari & Risto Lauriala, piano
Mikkelin kaupunginorkesteri/Erkki Palola, viulu & konserttimestari
Mikkelin kaupunginorkesteri/José Serebrier, kapellimestari
Mikkelin kaupunginorkesteri/Tadeusz Wicherek
Mikko Raasakka (klarinetti & bassoklarinetti) & Gregory Barrett (klarinetti)
Miklos Spanyi, fortepiano & Ilkka Virta, kitara
Musica-kuoro, johtajana Pekka Kostiainen



N
NADA
Nopola, Sinikka (teksti) & Talvitie, Virpi (kuvitus)



O
Oliphant
Olli-Pekka Tuomisalo
Olli-Pekka TUOMISALO and his Orchestra
olmarin unioni
Opus X
Opus X & Tuuli Lindeberg, sopraano
Osmo Palmu, kitara
Otto Tolonen, kitara
Oulaisten Nuorisokuoro, johtaa Tapani Tirilä
Oulu Sinfonia/Arvo Volmer
Oulun kaupunginorkesteri/Arvo Volmer



P
Päivi Järviö, mezzosoprano
Päivi Kantola, sopraano, Päivi Kiljala, klarinetti, Terhi Paldanius, viulu, Eveliina Sumelius-Lindblom, piano
Panu Luosto, cello
Pasi Eerikäinen, viulu & Emil Holmström, piano
Pentti Lahti (huilu, saksofonit), László Süle (piano), Hannu Rantanen (basso) & Scarbantia String Quartet
Pentti Lahti, saksofoni
Pentti Lahti, saksofonit & Marko Ylönen, sello
Pepa Päivinen & Hannu Risku Duo
Peppe Jalava Band
Petra Aminoff, traverso & Annamari Pölhö, fortepiano, cembalo
Petri Kumela & Joonas Widenius
Petri Kumela (kitara), Tiina Penttinen (mezzosopraano), Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Juha Kangas (kapellimestari)
Petri Kumela, kitara
Petri Nieminen Ensemble
Petri Nieminen Ensemble with Anu Komsi & Petri Ikkelä
Petri Tapio Mattson, barokkiviulu, Markku Mäkinen, urut & Eero Palviainen, arkkiluuttu
Philomela
Pia Freund, sopraano, Tommi Hakala, baritoni, Kristian Attila, piano
Pietarin Valtiollinen Akateemisen Kapellan Sinfoniaorkesteri; Alexander Chernushenko, kapellimestari; Matti Rantanen, harmonikka
Platypus Ensemble
Plus Ensemble: Erkki Lahesmaa (sello), Mikko Luoma (harmonikka) & Christoffer Sundqvist (klarinetti)
Poikakuoro Pirkanpojat, johtaa Jussi Kauranen
Pori Sinfonietta
Puhallinkvintetti Arktinen Hysteria: Matti Närhinsalo, huilu, Anni Haapaniemi, oboe, Christoffer Sundqvist, klarinetti, Tommi Hyytinen, käyrätorvi & Ann-Louise Wägar, fagotti



Q
Quinteto Otra Vez & Martin Alvarado



R
Radion sinfoniaorkesteri/Hannu Lintu (kapellimestari) & Okko Kamu (kapellimestari), Christoffer Sundqvist (klarinetti), Kullervo Kojo (klarinetti), Tommi Aalto (alttoviulu)
Radion sinfoniaorkesteri/Oramo, Slobodeniouk & Jukka Harju, Matilda Kärkkäinen
Radion sinfoniaorkesteri/Sakari Oramo & Hannu Lintu, kapellimestarit & Tommi Aalto, alttoviulu
Radion sinfoniaorkesteri/Sakari Oramo, kapellimestari
Réka Szilvay, viulu & Christoph Berner, piano
Ring Ensemble
Risto Lauriala (piano), Tero Latvala (viulu) & Marko Ylönen (sello)
Risto Lauriala, piano
Risto-Matti Marin, piano
Romales
RSO Chamber Ensemble



S
Seeli Toivio, sello & Kalle Toivio, piano
SEITAKUORO
Sibelius-Akatemian Kuopion osaston Kamarikuoro/Heikki Liimola, kuoronjohtaja
Siikavire Orchestra
Sirkka Parviainen (sopraano), Pekka Kuivalainen (tenori), Petri Pussila (baritoni), Eija Räisänen (sopraano), Pekka Haahti (baritoni)
Slavonic Tractor
Son Sabroson
Sruthi Laya & Nada
Suden Aika
Suomalainen Vaskiyhtye / Jukka-Pekka Saraste
Suomen Kansallisoopperan orkesteri, kuoro ja lapsikuoro, Mikko Franck, kapellimestari, Mari Palo, Ville Rusanen, Matti Salminen, Jyrki Anttila & Päivi Nisula



T
Tampere Big Band / Juha Untala, kapellimestari; Kamariorkesteri Prospero, solisteina Jukka Eskola (tp), Masa Orpana (sax), Jukka Hänninen (sax), Petri Nieminen (sax), Lauri Hannu (g) & Aki Rissanen (p)
Tampere Filharmonia/Hannu Lintu, kapellimestari
Tampere Filharmonia/Hannu Lintu, kapellimestari & Pasi Pirinen, trumpetti
Tampere Filharmonia/Hannu Lintu, kapellimestari & Roland Pöntinen, piano
Tampere Filharmonia/Susanna Mälkki, kapellimestari & Juhani Lagerspetz, piano
Tampere Raw; Ari Angervo, kapellimestari; Tuomas Turriago piano; Ilari Lehtinen, huilu
Tampereen ortodoksisen kirkon kuoro
Tampereen ortodoksisen kirkon kuoro johtajana Risto Matsi
Tampereen Työväen Teatterin näyttelijät ja orkesteri
Tapiolan Kamarikuoro & Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri/Hannu Norjanen, kapellimestari
Tapiolan Kamarikuoro/Hannu Norjanen, kuoronjohtaja
Tapiolan nuoret kamarijouset/Heikki Pekkarinen, kapellimestari
Tapiolan Nuoret Sinfonikot/Markus Lehtinen, kapellimestari
Tempera-kvartetti: Laura Vikman, viulu, Silva Koskela, viulu, Tiila Kangas, alttoviulu & Ulla Lampela, sello
The InTime Quintet
Tibor Bogányi, sello & Àgnes Zászkaliczky, urut
Tomi Satomaa, urut
Trio Fratres
Tuija Hakkila, fortepiano
Tuija Hakkila, fortepiano & Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, viulu
Tuija Hakkila, piano
Turku Jazz Orchestra & Turkun Filharmoninen Orkesteri
Turun Filharmoninen Orkesteri
Turun filharmoninen orkesteri/Dima Slobodeniouk & Tuomas Lehto (sello), Henri Sigfridsson (piano)
Turun filharmoninen orkesteri/Juha Kangas, kapellimestari
Turun filharmoninen orkesteri/Petri Sakari, kapellimestari
Turun filharmoninen orkesteri/Petri Sakari, kapellimestari & Anu Komsi, sopraano



U
Uli Kontu-Korhonen - sopraano, dulcimer, sinfonia, 5-kielinen kantele
Ulla Raiskio, mezzosopraano
Ursula Langmayr (sopraano), Tuula Paavola (altto), Niall Chorell (tenori), Esa Ruuttunen (baritoni) & Kamariorkesteri Soli Deo Gloria/Juhani Lamminmäki (kapellimestari)



V
Veli Kujala
Veli-Markus Tapio, viola da gamba & Elina Mustonen, cembalo
Vierashuone
Vihreä Palma
Ville Urponen, urut
Viron Kansallisoopperan sinfoniaorkesteri, Viron Kansallisoopperan kuoro, tyttökuoro Ellerhein, Arvo Volmer
Vox Aurea, johtajana Pekka Kostiainen
Vox Aurea/Sanna Salminen, kuoronjohtaja



Z
Zagros


"  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  Z