Artists


"
"La Compagnia Pochette"



A
A4
Aapo Häkkinen (harpsichord), Petri Tapio Mattson (violin) & Mikko Perkola (viola da gamba)
Aapo Häkkinen, clavichord
Aapo Häkkinen, harpsichord
Aki Rissanen, piano & Robin Verheyen, saxophone
Anna Kuvaja, piano
Anna Murtola
Anna-Liisa Bezrodny, violin & Ivari Ilja, piano
Anna-Maaria Oramo, harpsichord
Annamari Pölhö, harpsichord
Annamari Pölhö, harpsichord & Ballo della Battalia
Annastuuna
Anne Kauppi, piano
Anneliina Koskinen, soprano
Annemarie Åström, violin; Sonja Fräki & Emil Holmström, piano
Annemarie Åström;Tiina Karakorpi; Ulla Lampela; Atte Kilpeläinen; Tomas Nùmez-Garcés
Annikka Konttori-Gustafsson, piano & Jan Lehtola, organ
Annimaria Rinne
Anssi Mattila, harpsichord
Anu Komsi, soprano & Pia Värri, piano
Anu Komsi, soprano, Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas, conductor, Uusinta Chamber Ensemble/Sakari Oramo, conductor
Anu Vehviläinen, piano
ARGO (Kajsa Dahlbäck, soprano; Tuomo Suni, violin; Dora Asterstad, violin; Heidi Peltoniemi, cello; Jani Sunnarborg dulcian & Anna-Maaria Oramo harpsichord)
Arto Satukangas, piano
Assi Karttunen, harpsichord
Avanti!



B
Baccano: Tuuli Lindeberg (soprano), Hanna Haapamäki (recorder), Mervi Kinnarinen (Baroque violin), Jussi Seppänen (Baroque cello), Eero Palviainen (lute & Baroque guitar) & Markku Mäkinen (harpsichord)
Barocco Boreale
BATTALIA
Bergmania Ensemble, conductor Matti Hyökki
Bombay Jayashri (voice), Laura Leisma (soprano) & Avanti!/John Storgårds (conductor)
Brasstime Quartet



C
Campanella female choir
Candomino, conductor Tauno Satomaa
Cantus Mercurialis/Hannu Wuorela, conductor; Kari Vuola organ
Chamber Choir Audite
Chamber Choir Cantinovum/Rita Varonen, conductor
Chorus Cathedralis Aboensis/Timo Lehtovaara, Esa Ruuttunen, Turku Philharmonic Orchestra & Guards’ Brass Ensemble
Christoffer Sundqvist, Finnish Radio Symphony Orchestra/Juha Kangas
Cynthia Makris, soprano



D
Doina Klezmer
Dominante/Seppo Murto, conductor
Duo Dryades: Kristina Kuusisto bandoneon & Mari Mäntylä decacorde



E
Eeva Rysä, cello & Jouko Laivuori, piano
El Café de Sevilla: Araceli Fernández, soprano & Hannu Siiskonen, guitar
Elina Mustonen, harpsichord
Elina Vähälä, violin & Virtuosi di Kuhmo
Elja Puukko, baritone Risto Lauriala, piano
EMO Ensemble
Erkki Palola, violin & Ilkka Virta, guitar
Erkki Rautio, cello
Esa Ylönen, piano & Sirkku Mantere, violin
Estonian National Male Choir (RAM) & The Academic Female Choir of the University of Tartu
Estonian National Male Choir (RAM)/Ants Soots
Estonian National Opera Symphony Orchestra, Estonian National Opera Chorus, Girls’ Choir Ellerhein, Arvo Volmer
Estonian National Symphony Orchestra/Arvo Volmer



F
Finnish National Opera Orchestra, Chorus and Children's Choir, Mikko Franck, conductor, Mari Palo, Ville Rusanen, Matti Salminen, Jyrki Anttila & Päivi Nisula
Finnish Radio Symphony Orchestra/Hannu Lintu (conductor) & Okko Kamu (conductor), Christoffer Sundqvist (clarinet), Kullervo Kojo (clarinet), Tommi Aalto (viola)
Finnish Radio Symphony Orchestra/Oramo, Slobodeniouk & Jukka Harju, Matilda Kärkkäinen
Finnish Radio Symphony Orchestra/Sakari Oramo & Hannu Lintu, conductors & Tommi Aalto, viola
Finnish Radio Symphony Orchestra/Sakari Oramo, conductor
Fiori



G
Gabi Sultana, piano; Tomas Nuñez-Garcés, cello; Merel Junge, violin
Gregory Barrett, clarinet
Grex Musicus/Marjukka Riihimäki
Guadalupe López Iñiguez; Markku Luolajan-Mikkola; Olli Hyyrynen;Lauri Honkavirta



H
Håkan Wikman, organ
Hannu Annala, guitar & Mari Mäntylä, decacorde
Harju Chamber Choir/Heikki Liimola, conductor & Jan Lehtola, organ
Harju Chamber Choir/Heikki Liimola, conductor/Kalevi Kiviniemi, organ
Harri Marstio
Heiki Mätlik, guitar
Heinavanker
Helena Juntunen, soprano; Oulu Symphony Orchestra/Dmitri Slobodeniouk, conductor
Helena Juntunen, soprano/Tuomas Katajala, tenor/Oulu Chamber Choir/Oulu Symphony Orchestra /Arvo Volmer
Helsinki Chamber Choir/Söderström, Schweckendiek & Norjanen, conductors
Herman Wallen, baritone; Anu Komsi, soprano; Piia Komsi, soprano & cello; Annika Mylläri, soprano; Kokkola Opera Ensemble; Erkki Lasonpalo, conductor
Human Organ



I
InTime
Ismo Eskelinen, guitar
Ismo Eskelinen, guitar; Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas



J
Jaana Kärkkäinen, piano
Jan Lehtola and Markku Mäkinen
Jan Lehtola, organ
Jan Lehtola, organ; St. Michel Strings; Petri Komulainen, conductor
Jan Lehtola, organ; Touko Lundell, trumpet & The Guards’ Band
Janna Mertanen, piano
Janne Mertanen, piano
Janne Mertanen, piano & Gävle Symphony Orchestra/Hannu Koivula, conductor
Janne Mertanen, piano & Tampere Philharmonic Orchestra/Hannu Lintu, conductor
Janne Mertanen, piano & Turku Philharmonic Orchestra/Jani Telaranta, conductor
Janne Mertanen, piano; Joensuu City Orchestra/Hannu Koivula, conductor
Jari S. Puhakka, flute & Ilkka Virta, guitar
Jari S. Puhakka, traverso & Olli Porthan, organ
Joensuu City Orchestra/Hannu Koivula, conductor
Johan Ölander Quartet
Johan Ölander Quartet with guest Will Vinson
Johanna Iivanainen; Jukka Perko; Turku Jazz Orchestra & Turku Philharmonic Orchestra
Jorma Hynninen, baritone & Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas, conductor
Jouko Harjanne, trumpet & Kari Hänninen, piano
Jouko Harjanne, trumpet & Spiritus Fortis Chamber Orchestra
Jouko Harjanne, trumpet & Pohja Military Band/Petri Junna, conductor
Jouko Harjanne, trumpet & The Guards’ Band/Elias Seppälä & Sami Hannula, conductors
Juha Kotilainen, Finnish Radio Chamber Choir, Eric-Olof Söderström, Zagros
Juha Uusitalo, bass-baritone; Taina Piira, soprano Tampere Philharmonic Choir/Nuoranne; Tampere Philharmonic Orchestra/Segerstam
Juho Laitinen; Jouko Laivuori; Tuuli Lindeberg; Topi Lehtipuu; Battalia; Kirmo Lintinen; Susanne Kujala; Markku Luolajan-Mikkola; Mikael Helasvuo; Heikki Nikula; Harri Mäki; Juhani Nuorvala; John Vihervä
Jukka Leppilampi ja Marzi Nyman Trio
Jukka Myllys
Jukka Nykänen, piano
Jukka Rautasalo, cello (solo) & Jussi Seppänen, cello
Jyrki Myllärinen, guitar
Jyväskylä Symphony Orchestra; St. Michel Strings; Ville Matvejeff, conductor; Pekka Kostiainen; Suvi Väyrynen; Ena Pongrac; Simo Mäkinen; Tapani Plathan; Musica-Choir



K
Kaamos Chamber Choir/Dani Juris, conductor
Kaarle & PURE
Kaija Saarikettu, violin & Teppo Koivisto, piano
Kajsa Dahlbäck; Peter Spissky; Aira Maria Lehtipuu; Andrew Lawrence-King; Eero Palviainen; Marianna Henriksson; Anna Villberg
Kalev Kuljus; The Lithuanian Chamber Orchestra
Kalle Randalu, piano - Tallinn Chamber Orchestra; Juha Kangas, conductor
KaMu-choirs
Kamus Quartet
Kamus String Quartet; Lauri Sallinen; Maria Puusaari; Tuuli Lindeberg; Emil Holmström; Markus Hohti; Veli Kujala
Kari Kriikku, clarinet; Mikko Luoma, accordion; Avanti!/Susanna Mälkki
Kari Vuola plays the Paschen Kiel Organ of Central Pori Church, Finland
Kari Vuola, organ
Kari Vuola, organ & Varpu Haavisto, viola da gamba
Karvakuonot & Maija Salon lapsiryhmä ja Hot Dog-orkesteri
Karvakuonot ystävineen ja Hot Dog-orkesteri
Katriina Korte, piano
Katrine Gislinge, piano; Stenhammar Quartet
Key ensemble
Kirsi Poutanen
Klemetti Institute Chamber Choir/Heikki Liimola, conductor
Kokkola Quartet; Eija Kankaanranta, kantele; Reijo Tunkkari, violin; Hanna Pakkala, viola; Lauri Pulakka, cello; Marko Ylönen, cello; Janne Virkkala, cello; Annika Brännkärr, violin
Kreeta-Maria Kentala, Baroque violin
Kriya
Kymi Sinfonietta/Dmitri Slobodeniouk, conductor
Kymi Sinfonietta/Juha Nikkola,conductor/Jorma Hynninen, baritone
Kymi Symphony Orchestra; Esa Heikkilä; Kouvola children´s choir; Mari Kätkä & Ulla Piispanen, vocals; Tuomas Kesälä, piano
KYN/Kaija Viitasalo



L
Lapland Chamber Orchestra/John Storgårds, conductor & violin and Raschèr Saxophone Quartet (Christine Rall, soprano saxophone, Elliot Riley, alto saxophone, Bruce Weinberger, tenor saxophone & Kenneth Coon, baritone saxophone)
Lauri Hannu, guitar; Masa Orpana, saxophones; Arto Piispanen, piano; Ville Rauhala, double bass
Lauri Hannu, kitara; Masa Orpana, saksofonit; Arto Piispanen, piano; Ville Rauhala, kontrabasso
Lauri Sallinen
Liisa Pohjola, piano
Lumen Valo
Luminos



M
Marcelo Nisinman, Hannu Siiskonen, Henrik Perelló, Petri Aarnio, Ilari Angervo, Marko Ylönen, Tampere Chamber
Mari Mäntylä
Marjukka Tepponen, soprano & Kuopio Symphony Orchestra/Alberto Hold-Garrido, conductor
Marjut Tynkkynen, accordion
Markku Hietaharju
Markku Luolajan-Mikkola, viol (viola da gamba)
Markku Luolajan-Mikkola, viola da gamba & Aminoff, Haavisto, Häkkinen, Kentala, Komsi, Kulo, Tiensuu
Markku Mäkinen, The Main Organ of Tampere Cathedral, Finland; Anu Hostikka, soprano; Petri Tapio Mattson, violin
Marko Ylönen, cello & Arto Satukangas, piano
Marko Ylönen, cello & Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas
Masa Orpana
Masa Orpana - featuring Groovy Eyes, Olmarin Unioni & Friends
Matti Rantanen, accordion
Mika Leppänen, Ippe Kätkä
Mika Leppänen, Ippe Kätkä, Kimmo Pohjonen
Mika Suihkonen, viola da gamba & Ballo della Battalia
Mika Väyrynen, accordion
Mikael Helasvuo, flute & Saimaa Sinfonietta/Tibor Bogányi, conductor
Mikael Helasvuo, flute & Rantatie Quartet
Mikko Raasakka, clarinet & bass clarinet; Gregory Barrett, clarinet
Miklos Spanyi, fortepiano & Ilkka Virta, guitar
Monica Groop, Ian Honeyman, Petteri Salomaa, Helsinki Baroque Orchestra, Aapo Häkkinen, director



N
NADA
Nopola, Sinikka (text) & Talvitie, Virpi (illustration)



O
Oliphant
Oliphant Medieval Music Ensemble
Olli-Pekka Tuomisalo
Olli-Pekka Tuomisalo and his Orchestra
olmarin unioni
Opus X
Opus X & Tuuli Lindeberg, soprano
Osmo Palmu, guitar
Ostrobothnian Chamber Orchestra
Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas
Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas & Marko Ylönen, cello
Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas; Central Ostrobothnian Chamber Choir; Kaustinen Children’s Choir; Folk Orchestra; Merja Wirkkala, soprano; Anssi Hirvonen, tenor
Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas; Jari Valo, violin; Jukka Harju, horn
Ostrobothnian Chamber Orchestra/Lauri Pulakka, conductor / Sinikka Sokka, voice
Ostrobothnian Chamber Orchestra; Juha Kangas; Anu Komsi; Kirill Kozlovski; Meeri Pulakka; Aglepta; Malin Storbjörk; Monica Groop; Reijo Tunkkari; Tero Tavaila; The Pulakka Quartet: Timo Pulakka, Pekko Pulakka, Hajnalka Standi, Lauri Pulakka
Osuma Ensemble With She-E Wu
Otto Tolonen, guitar
Oulainen Youth Choir; Tapani Tirilä, conductor
Oulu Symphony Orchestra/Arvo Volmer



P
Päivi Järviö, mezzosoprano
Päivi Kantola, soprano, Päivi Kiljala, clarinet, Terhi Paldanius, violin, Eveliina Sumelius-Lindblom, piano
Panu Luosto, cello
Pasi Eerikäinen, violin & Emil Holmström, piano
Pentti Lahti, saxophone
Pentti Lahti, saxophones & Marko Ylönen, cello
Pentti Lahti, woodwinds; László Süle,piano; Hannu Rantanen, bass & Scarbantia String Quartet
Pepa Päivinen & Hannu Risku Duo
Peppe Jalava Band
Petra Aminoff, traverso & Annamari Pölhö, fortepiano, harpsichord
Petri Kumela & Joonas Widenius
Petri Kumela, guitar
Petri Kumela, guitar; Tiina Penttinen, mezzo-soprano; Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas, conductor
Petri Nieminen Ensemble
Petri Nieminen Ensemble with Anu Komsi & Petri Ikkelä
Petri Tapio Mattson, Baroque violin, Markku Mäkinen, organ & Eero Palviainen, archlute
Philomela
Pia Freund, soprano; Tommi Hakala, baritone; Kristian Attila, piano
Pike Kontkanen, laulu; Mika Leppänen, laulu; Juuso Nordlund, basso; Arto Piispanen, koskettimet; Jari Yliaho, kitara
Platypus Ensemble
Plus Ensemble: Erkki Lahesmaa (cello), Mikko Luoma (accordion) & Christoffer Sundqvist (clarinet)
Poikakuoro Pirkanpojat, johtaa Jussi Kauranen
Pori Sinfonietta
Porin Sinfonietta; Janne Mertanen; Jan Söderblom



Q
Quinteto Otra Vez & Martin Alvarado



R
Réka Szilvay, violin & Christoph Berner, piano
Ring Ensemble
Risto Lauriala, piano
Risto Lauriala, piano; Tero Latvala, violin & Marko Ylönen, cello
Risto-Matti Marin, piano
Romales
RSO Chamber Ensemble
Ruokangas - Estola - Roland



S
Seeli Toivio, cello & Kalle Toivio, piano
Seitakuoro Chamber Choir
Siikavire Orchestra
Sirkka Parviainen (soprano), Pekka Kuivalainen (tenor), Petri Pussila (baritone), Eija Räisänen (soprano), Pekka Haahti (baritone)
Slavonic Tractor
Son Sabroson
Sruthi Laya & Nada
St. Michel Strings/Erkki Palola, violin & leader
St. Michel Strings/José Serebrier, conductor
St. Michel Strings/Tadeusz Wicherek
St. Petersburg State Academic Capella Symphony Orchestra; Alexander Chernushenko, conductor; Matti Rantanen, accordion
Suden Aika
Susanne Kujala, organ



T
Tampere Big Band / Juha Untala, conductor; The Chamber Orchestra Prospero, featuring as soloists Jukka Eskola (tp), Masa Orpana (sax), Jukka Hänninen (sax), Petri Nieminen (sax), Lauri Hannu (g) & Aki Rissanen (p)
Tampere Filharmonia/Susanna Mälkki, conductor & Juhani Lagerspetz, piano
Tampere Orthodox Choir
Tampere Orthodox Choir conducted by Risto Matsi
Tampere Philharmonic Orchestra/Hannu Lintu, conductor
Tampere Philharmonic Orchestra/Hannu Lintu, conductor & Pasi Pirinen, trumpet
Tampere Philharmonic Orchestra/Hannu Lintu, conductor & Roland Pöntinen, piano
Tampere Raw; Ari Angervo, conductor; Tuomas Turriago piano; Ilari Lehtinen flute
Tampereen Työväen Teatterin näyttelijät ja orkesteri
Tapiola Chamber Choir & Ostrobothnian Chamber Orchestra/Hannu Norjanen, conductor
Tapiola Chamber Choir / Hannu Norjanen, conductor
Tapiola Chamber Choir/Hannu Norjanen, conductor
Tapiola Youth Strings/Heikki Pekkarinen, conductor
Tapiola Youth Symphony/Markus Lehtinen, conductor
Tempera Quartet: Laura Vikman, violin, Silva Koskela, violin, Tiila Kangas, viola & Ulla Lampela, cello
The Arktinen Hysteria Wind Quintet: Matti Närhinsalo, flute, Anni Haapaniemi, oboe, Christoffer Sundqvist, clarinet, Tommi Hyytinen, French horn & Ann-Louise Wägar, bassoon
The Chamber Orchestra of Lapland/John Storgårds, conductor
The EOL choir; Kari Turunen, conductor
The Finnish Brass Ensemble / Jukka-Pekka Saraste
The Guards' Band
The HOL Choir; Esko Kallio, conductor
The InTime Quintet
The InTime Quintet, Marcelo Nisinman (guest),Tampere Philharmonic Orchestra
The Kamus Quartet
The Krysostomos Chamber Choir/Mikko Sidoroff
The Kuopio Academic Chamber Choir/Heikki Liimola, conductor
The Musica Choir/Pekka Kostiainen, conductor
The Ostrobothnian Chamber Orchestra/Juha Kangas
The Pirkanpojat Boys’ Choir, Jussi Kauranen choirmaster
The Sixth Floor Orchestra, conductor Jukka Rautasalo
The Sixth Floor Orchestra/Anssi Mattila, conductor
The St. Michel String Orchestra/Daniel Raiskin, conductor & Risto Lauriala, piano
Tibor Bogányi, cello & Àgnes Zászkaliczky, organ
Tomi Satomaa, organ
Tommi Hyytinen; Finnish Radio Symphony Orchestra; Helsinki Chamber Choir; Tapiola Sinfonietta; Nils Schweckendiek
Trio Fratres
Tuija Hakkila, fortepiano
Tuija Hakkila, fortepiano & Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, violin
Tuija Hakkila, piano
Turku Philharmonic Orchestra
Turku Philharmonic Orchestra/Dima Slobodeniouk & Tuomas Lehto, cello; Henri Sigfridsson, piano
Turku Philharmonic Orchestra/Juha Kangas, conductor
Turku Philharmonic Orchestra/Petri Sakari, conductor
Turku Philharmonic Orchestra/Petri Sakari, conductor & Anu Komsi, soprano
Turku Philharmonic Orchestra; Lef Segerstam, conductor & piano; Tanja Nisonen, horn
Turku Philharmonic Orchestra; Leif Segerstam, conductor



U
Uli Kontu-Korhonen - soprano, dulcimer, symphony, 5 string kantele
Ulla Raiskio, mezzo-soprano
Ursula Langmayr, soprano; Tuula Paavola, alto; Niall Chorell, tenor; Esa Ruuttunen, baritone & Soli Deo Gloria Chamber Orchestra/Juhani Lamminmäki, conductor



V
Veli Kujala
Veli-Markus Tapio, viola da gamba & Elina Mustonen, harpsichord
Vierashuone
Vihreä Palma
Ville Urponen, organ
Vox Aurea/Pekka Kostiainen, conductor
Vox Aurea/Sanna Salminen, conductor



Z
Zagros


"  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  Z